Zpět


ŽIVOTOPIS IVANA MLÁDKA

Ing. Ivan Mládek se narodil 7. 2. 1942 v Praze v úřednické rodině. Vyrůstal v Praze-Holešovicích. Otec, právník a zdatný malíř, vedl syna ke kreslení a malování - neměl úspěch. Větší úspěch měli kamarádi, kteří hráli u Vltavy na kytary a banja. Po průmyslovce a Vysoké škole ekonomické se začíná věnovat hudbě profesionálně. Jak sám říká: "Několik let jsme se potáceli po různých krkonošských hotelech a hráli tam k jídlu a poslechu." Mezi jeho tehdejší spoluhráče patřili např. skladatel Karel Svoboda, jazzman a podnikatel Martin Kratochvíl nebo flétnista Jiří Stivín.
V roce 1966 poprvé vystoupil Banjo Band. V roce 1968 Ivan Mládek emigroval do Francie, usadil se v Paříži. Zde se živil jako dixielandový banjista a hráč na balalajku v ruských kabaretech. Po půl roce se však vrací za svou rodinou a přáteli do komunistického Československa.
Po svém návratu se naplno věnuje hudbě a Banjo Bandu. Známým se Mládek stává ve 2. polovině 70. let a jeho swingové skladby dostaly záhy označení "jazzová lidovka". Od roku 1970 napsal více než 400 písní (nejúspěšnější z nich na neuvěřitelných 28 LP&CD).
Kromě hudby se Ivan Mládek věnuje psaní humoristických povídek a scénářů a také malování. Ivan Mládek vynalezl tzv. antiperspektivní styl - kresbu v obrácené perspektivě. Svou prvotinu publikoval v roce 1978 v Mladém světě. Jeden z jeho obrazů je mimo jiné zastoupen v soukromé sbírce Američana Jeffa Wiesseho, viceprezidenta společnosti American Expres.
První Mládkova povídka, Úterý, byla publikována v roce 1980 v Mladém světě. Další povídky v průběhu celých 80. let v různých periodicích. Zábavné povídky a historky je možné i najít v 8 knihách, jichž je Mládek autorem. Scénky psané Ivanem Mládkem jsme mohli sledovat dlouhou dobu v pořadu Čundrcountry show a v současnosti v pořadu Country estráda. Krom těchto pořadů jsme mohli Mládka vidět v několika českých filmech ve vedlejších rolích (např. Trhák nebo Ještě větší blbec než jsme doufali, …).
Na hodnocení Mládka-umělce se kritika nemůže shodnout. Jedni píší o jeho písních zasvěcené studie a zařazují mládkovskou poetiku po bok tvorby Voskovce a Wericha. Druzí mluví o humoru první signální soustavy, o "krotkém dada" režimem tolerovaného šaška. Shodují se však, že naivistický způsob zpěvu a groteskní texty často odvádějí pozornost od virtuózní hry na tenorové banjo. Inspiraci Mládek čerpá v každodenním životě, z filmových příběhů, z historie a z tvorby naivního básníka Václava Svobody Plumlovského.
Mládkova žena Eva (56) vystudovala strojní průmyslovku a dnes je v domácnosti. Hraje na klavír klasický ragtime (její melodie doprovázely soutěže v Čundrcountry show) a dokonce vydala sólovou desku s názvem Classic Ragtime Piano. Mládkův syn Štěpán (25) studuje práva.


Zpět